Grupa dzieci i mam bawi się na jednym z ogrodów działkowych. Dzieciaki trzymają między sobą kolorową płachtę, którą podrzucają do góry kolorowe piłeczki. Widać, że zabawa sprawia wszystkim bardzo dużo radości

Tworzymy wydarzenia

Wydarzenia to najpojemniejszy obszar naszej działalności. Zobacz, co mamy w planach!

Propozycje z tego obszaru będą rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu świeżych i niekonwencjonalnych pomysłów na upowszechnianie kultury. Tu w praktyce wykorzystamy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności.

W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu.

Niektóre projekty z tego obszaru są Wam już dobrze znane i na dobre wrosły w krajobraz Wrocławia. Inne tworzyć będziemy obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas. 

Głównymi przestrzeniami, w których realizowane będą wydarzenia Instytutu, są nasze flagowe miejsca: Barbara i Recepcja

Ta pierwsza – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś  klubokawiarnia w samym sercu miasta – pozostanie miejscem dyskusji, wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze. Natomiast Recepcja będzie przestrzenią muzycznych eksperymentów oraz wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów. Wciąż pozostanie też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46abc. 

Jedno z czytań Europejskiej Nocy Literatury na Karłowicach. Gdzie ENL pojawi się tym razem? Przekonamy się wkrótce. Fot. Jerzy Wypych –

Sąsiedzkie więzi wzmacniać będziemy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej. Jak? M.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspirowane jest samym Wrocławiem. Chcemy wychodzić z kulturą w miejską przestrzeń, odkrywać ją na nowo i zachwycać się lokalną specyfiką wrocławskich dzielnic. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Noc Literatury, po raz kolejny zaprosimy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc jednego z wrocławskich osiedli. 

O wrocławskich wydarzenia kulturalnych – zarówno tych, za które odpowiedzialny jest Instytut, jak i dziesiątkach innych organizowanych w naszym mieście – przeczytacie w wydawanym przez nas „Wrocławskim Niezbędniku Kulturalnym”. Wkrótce zaprezentujemy Wam ten bezpłatny magazyn w zupełnie nowej odsłonie.  

O szczegółach będziemy Was informować na bieżąco na naszej stronie i w mediach społecznościowych na FacebookuInstagramie i Linkedinie.

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej