Menu

Sieciowanie

Kolejnym obszarem, którym się zajmujemy jest sieciowanie środowiska kultury. Mamy doświadczenie w kulturalnej współpracy z różnymi podmiotami – od lokalnych partnerstw m.in. ze stowarzyszeniami i fundacjami, przez działania z innymi jednostkami kultury (z Wrocławia i regionu), po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy.

W sieciowaniu mamy spore doświadczenie: za nami choćby organizacja wraz ze społeczną grupą aktywistów Wrocławskiego Kongresu Kultury, uczestnictwo w oddolnej organizacji Sympozjum Wrocław 70/20 czy produkcja współtworzonej przez pięć wrocławskich instytucji premiery spektaklu „Kobieta i życie”. Zależy nam na rozwijaniu kulturalnej współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, podmiotami komercyjnymi, grupami nieformalnymi czy niezależnymi działaczami i działaczkami.

Nasze działania sieciujące przybierają niekiedy bardzo lokalny, sąsiedzki charakter – jak chociażby działalność społeczności twórców i twórczyń kultury z rozświetlonego neonami podwórka Ruska 46. Wrocławski Instytut Kultury pełni rolę gospodarza tej przestrzeni i koordynuje współpracę blisko 40 zlokalizowanych w niej podmiotów, której jednym z najbardziej widocznych rezultatów jest organizowane corocznie Święto Podwórka. Innym działaniem mającym na celu budowanie połączeń między współmieszkańcami i współmieszkankami jest Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych, podczas którego animatorzy i animatorki mają okazję porozmawiać o metodach włączania dzielnicowe bądź osiedlowe środowisko do swoich praktyk.

Na poziomie ponadlokalnym współtworzymy nieformalną sieć Koalicja Miast, która jest platformą wymiany poglądów i doświadczeń w rozwoju kultury w samorządach lokalnych. Istotną rolę w naszych planach odgrywają również projekty międzynarodowe, takie jak BERLIN_forum kultury_WROCŁAW – spotkania twórców i organizatorów kultury z obu miast. Chcemy też kontynuować współprace z miastami partnerskimi Wrocławia, a także, będąc częścią rodziny ECoC Family (European Capitals of Culture Family), czyli nieformalnej sieci byłych, obecnych i przyszłych europejskich stolic kultury, wspierać organizacyjnie, dzielić się doświadczeniem, budować kontakty i zawierać międzynarodowe partnerstwa.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.