„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka - Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

Społeczny portret miasta

Mariia Yakymenko przyjedzie do Wrocławia na miesięczną rezydencję, podczas której 15, 22, 26 i 29 listopada przeprowadzi warsztaty, zapraszając nowych mieszkańców naszego miasta do stworzenia wspólnej opowieści za pomocą kolaży. Powstałe prace staną się kolejnymi stronami zina. Poprzez wspomnienia oraz indywidualne doświadczenia utrwalone w papierowych mozaikach, Mariia, wspólnie z uczestnikami, wykreuje unikatowy portret społeczny Wrocławia. Miasta, którego historię od lat tworzą nowe pokolenia przybyszów szukających tu schronienia, domu, pracy i przyszłości.  

zdjęcie: młoda dziewczyna o długich brązowych włosach pozuje z różową różą zasłaniając nią prawe oko. za artystką widok panoramy miasta w jesienno-zimowym wydaniu
Mariia Yakymenko

~ zin, pismo, publikacja, książka artystyczna ~ 

Zin jako niezależna forma artystyczna, jest jedyna w swoim rodzaju. Pozwala na promocję treści, które z jakiegoś powodu nie mają szansy zaistnieć w oficjalnym obiegu w dużym nakładzie. To często język grup, które wspólnymi siłami chcą przekazać społeczeństwu ważny komunikat. Można powiedzieć, że współcześnie jest to jeden z ważniejszych środków ekspresji i wolności artystycznej. Koncentrując się na przedmiotach, konkretnych sytuacjach, indywidualnych opowieściach, artystka zaprasza do spojrzenia na kartkę papieru oraz wycinki z gazet w zupełnie inny, nieco terapeutyczny sposób. Kolejnym, inspirującym aspektem spotkań jest pokazanie odbiorcom, jak ważną rolę odgrywa kolaż współcześnie. Duży wpływ na jego rozwój wywarła nadprodukcja materiałów drukowanych tj. książek, czasopism, ulotek, plakatów zalegających w wielu magazynach, sklepach czy instytucjach kultury. Artyści dostrzegli potencjał w tych pokładach papieru i często nadają im drugie życie. Dzięki temu udaje się wdrażać ekologiczne podejścia do produkcji dzieł sztuki najnowszej. Jak podkreśla Pavel Zoubok, właściciel nowojorskiej galerii specjalizującej się w kolażu, asamblażu i technikach mieszanych: „Kolaż chyba najlepiej ze wszystkich reprezentuje rozwój sztuki przez ostatnie stulecie”. 

kolaż: wycinki z gazet tworzą artystyczny, abstrakcyjny obrazek: kobieta w stroju kąpielowym siedzi w filiżance. filiżanka stoi na talerzy, a onok nie rogalik francuski z dłonią.
„bez tytułu”, kolaż Marii Yakymenko
kolaż: zbiór wycinków z gazet tworzy obrazek. Jest nim organ, kolorowe serce z zielonym okiem. W tle gwiazda wycięta z kartek książki.
„my rebirth”, kolaż Marii Yakymenko

Kolektywne działania, lokalne opowieści 

Jednym z elementów warsztatów będzie stworzenie własnego portretu zwieńczającego zin, o którego wyglądzie uczestnicy będą decydować razem z artystką.  Wspólne podejmowanie artystycznych ustaleń z pewnością przyczyni się do budowania wspólnotowości. W trakcie swojego pobytu rezydencyjnego, Mariia współpracować będzie z lokalną artystką – Małgorzatą Grączewską oraz wrocławską drukarnią typograficzną – Drukarnia Otwarta 12, gdzie wydrukujemy okładkę zina i zszyjemy oryginalną publikę „ Dom przenośny” powstałą podczas warsztatów w Barbarze.  

Harmonogram warsztatów: 

kliknij, aby sprawdzić harmonogram
15.11 | 17:00-19:00 | tworzenie kolaży o wspomnieniach o swoim domu, poprzednim miejscu zamieszkania i rzeczach, które uczestnicy i uczestniczki zabrali ze sobą do Wrocławia + sesja portretowa aparatem analogowym  

22.11 | 17:00-19:00 | tworzenie kolaży o interakcji i odczuciach związanych z Wrocławiem  

26.11 | 17:00-19:00 | budowanie autoportretu na podstawie wcześniej wykonanych zdjęć 

29.11 | 17:00-19:00 | wspólne konstruowanie zina „Przenośny dom” i koncepcyjna praca nad jego wyglądem

Na spotkania, które odbędą się 15, 22, 26 i 29 listopada obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/0x2rQwXkx9 lub przez maila:  airwro@instytutkultury. 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Wrocławskie Instytutu Kultury – w Barbarze, przy ul. Świdnickiej 8b w okolicy wrocławskiego Rynku. 

O artystce  

Mariia Yakymenko jest ukraińską artystką zajmującą się kolażem i fotografią analogową. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Absolwentka wydziału filologii angielskiej Społecznej Akademii Nauk i aktualnie studentka wydziału socjologii. Interesuje się analizą socjologiczną przy pracy z mediami społecznościowymi. Tematem jej prac są osobiste przeżycia i doświadczenia, a także natura i jej związek z człowiekiem. Sztukę traktuje autoterapeutycznie.   


MagiC Carpets 

Mariia Yakymenko zaproszona została do Wrocławia  przez kuratorkę, Paulinę Brelińską-Grasztkę z Wrocławskiego Instytutu Kultury na rezydencję artystyczną w ramach platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. 

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej