Jesteśmy tu po to, by pomóc wam w realizacji zarówno mniejszych, lokalnych inicjatyw, jak i w sięgnięciu dużo dalej – poza granice naszego miasta. Pomożemy wam w tym finansowo, ale też w innych aspektach, takich jak kwestie administracyjne, prawne i promocyjne.
Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z kulturalnymi (i nie tylko) projektami, to możecie zgłosić swój pomysł do Mikrograntów. W ramach tego programu pomagamy mniej doświadczonym osobom w zrealizowaniu inicjatyw skierowanych do mieszkańców i mieszkanek wrocławskich osiedli. Mogą to być działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Najważniejsze, by angażowały do wspólnych aktywności lokalne społeczności.
W tym roku razem z Fundacją Umbrella szykujemy trzy nabory: w marcu, maju oraz we wrześniu. Już nie możemy się doczekać waszych nowych propozycji!
We Wrocławskim Instytucie Kultury wciąż będziemy też pomagać wydawcom i organizacjom pozarządowym w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Ma on na celu finansowe wsparcie publikacji książek i czasopism o Wrocławiu i tych tworzonych przez wrocławian, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego. Przez ostatnie lata wsparcie otrzymało ponad 50 książek i ponad 40 numerów czasopism. Możecie nam wierzyć – to jeszcze nie koniec.
A może już od jakiegoś czasu działacie w kulturze i czujecie, że nadeszła pora na zdobycie doświadczenia poza granicami Polski?
Z myślą o Was będziemy prowadzić program Kultura Mobilna, dzięki któremu możecie zdobyć dofinansowanie na wasz wymarzony zagraniczny wyjazd. Ten program kierujemy do twórców kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska: artystów, kuratorów, menedżerów, aktywistów, animatorów i badaczy kultury. Wyprawa na konferencję badawczą, udział w rezydencji, a może wizyta studyjna w pracowni na drugim końcu świata? Dokąd pojedziecie i w jakim celu zależy od Was – od nas otrzymacie wsparcie finansowe.

Nasze wsparcie skierowane będzie również w drugą stronę. Kontynuując program rezydencji artystycznych AIR Wro nie tylko pomożemy wrocławskim artystom i artystkom zaprezentować się poza Polską, ale też zaprosimy do Wrocławia twórców z zagranicy. Zrealizują oni tu swoje artystyczne pomysły, ale też będą mieli okazję, by lepiej zapoznać się z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Kto wie, może w ten sposób rozpoczną nową kulturalną sieć współpracy?