Propozycje z tego obszaru będą rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu świeżych i niekonwencjonalnych pomysłów na upowszechnianie kultury. Tu w praktyce wykorzystamy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności.
W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu.
Niektóre projekty z tego obszaru są Wam już dobrze znane i na dobre wrosły w krajobraz Wrocławia. Inne tworzyć będziemy obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas.
Głównymi przestrzeniami, w których realizowane będą wydarzenia Instytutu, są nasze flagowe miejsca: Barbara i Recepcja
Ta pierwsza – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś klubokawiarnia w samym sercu miasta – pozostanie miejscem dyskusji, wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze. Natomiast Recepcja będzie przestrzenią muzycznych eksperymentów oraz wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów. Wciąż pozostanie też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46abc.

Sąsiedzkie więzi wzmacniać będziemy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej. Jak? M.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspirowane jest samym Wrocławiem. Chcemy wychodzić z kulturą w miejską przestrzeń, odkrywać ją na nowo i zachwycać się lokalną specyfiką wrocławskich dzielnic. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Noc Literatury, po raz kolejny zaprosimy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc jednego z wrocławskich osiedli.
O wrocławskich wydarzenia kulturalnych – zarówno tych, za które odpowiedzialny jest Instytut, jak i dziesiątkach innych organizowanych w naszym mieście – przeczytacie w wydawanym przez nas „Wrocławskim Niezbędniku Kulturalnym”. Wkrótce zaprezentujemy Wam ten bezpłatny magazyn w zupełnie nowej odsłonie.