Mikrogranty

Przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania w mieście! Za nami już dwa nabory, a ostatnia szansa na zrealizowanie swojego pomysłu przypadnie na wrzesień!
Co znajdziecie dalej?
→ Nabór II (maj 2023) → Jak i z czym się zgłaszać? → Manuale i przydatne dokumenty → Spotkania i konsultacje → Nabór krok po kroku → Wyniki naboru I (luty 2023) → Wyniki naboru III (2022) → Wyniki naboru II (2022) → Wyniki naboru I (2022) |
Nabór II – maj 2023
Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje propozycje, właśnie się zakończył. Przed dwa tygodnie (od 1 do 15 maja) zgłosiliście do naszej ścieżki 48 pomysłów na wakacyjne działania w mieście. Teraz czas na ocenę waszych inicjatyw – zajmą się tym cztery komisje, o których przeczytacie więcej TUTAJ. Rezultat ich pracy poznamy 13 czerwca!

Jak i z czym się zgłaszać?
Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem jest wzajemne poznanie się, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności. Lokalizować je możecie w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Przypominamy, że w naborze mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku w mieście – ważne, by chcieć działać w jego granicach!
Wasze propozycje możecie zgłaszać tylko przez internet. Formularz dostępny jest w czasie trwania naboru na stronie mikrogranty-wnioski.instytutkultury.pl
Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach, co oznacza, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, czy też kolejny) chcecie się podszkolić.

Jakie projekty zrealizujemy wspólnie tym razem?
Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki wrocławskich osiedli!
Obok spotkań „na żywo” wciąż możecie wciąż korzystać z możliwości przeprowadzania części działań w sieci oraz organizować wydarzenia hybrydowe. Również sytuacja wojny w Ukrainie oraz pojawienia się w naszym mieście tysięcy nowych mieszkańców i mieszkanek znajduje odzwierciedlenie w Waszych pomysłach. Pamiętajcie, że działania w ramach Mikrograntów mogą być okazją, by spróbować włączyć rodziny, które wyjechały z ojczyzny w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.
Szukacie inspiracji? Zapoznajcie się z projektami z lutowego naboru lub z zeszłego roku (I, II, III nabór) oraz zajrzyjcie na naszą dawną stronę, by przejrzeć pomysły współorganizowane w Mikrograntach od 2014 roku!



Manuale i przydatne dokumenty
→ Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi; → Regulamin do naboru (regulamin z wszystkimi załącznikami jest tutaj); → Lista kosztów kwalifikowalnych, czyli tych, które możecie wpisać do budżetu; → Lista błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł. Zajrzyjcie też do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie: → Wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj); → Wzór umowy z załącznikami, którą podpiszemy z wygranymi; → Kryteria oceny komisji; → Wzór zgody pełnoletniego opiekuna/-ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e; → Zarządzenie dyrektorki WIK Polecamy też nasze manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach: → Mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach; → Lista Miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych przez nas partnerów do współpracy; → Poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze. → Nagranie spotkania informacyjnego (25.04) → Prezentacja ze spotkania |
Macie pytania? Skontaktujcie się z nami
Zanim zgłosicie swój pomysł, warto umówić się z nami na konsultacje. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie z nami i konsultujcie – okazji będzie naprawdę sporo!
- Wzór wniosku w wersji edytowalnej – możecie w nim wpisać swój pomysł do konsultacji z nami
Od 12 kwietnia, w dni robocze, zaczynamy indywidualne konsultacje Waszych pomysłów. Możemy spotkać się też na żywo, ale musimy wcześniej się umówić. Możecie zgłaszać się telefonicznie lub mailowo.

Ogólny kontakt: mikrogranty@instytutkultury.pl,
+48 71 712 75 72
Kontakt do koordynatorek:
Anna Bieliz: +48 502 824 410, anna.bieliz@instytutkultury.pl
Barbara Lisik: +48 502 824 330, barbara.lisik@instytutkultury.pl
Marta Konieczna: + 48 501 214 914, marta.konieczna@instytutkultury.pl
Olivia Wajsen: + 48 607 111 539, olivia.wajsen@instytutkultury.pl
O szczegółach ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych opowiemy Wam również podczas dwóch spotkań informacyjnych. W sieci spotkaliśmy się 25 kwietnia. Nagranie spotkania zobaczyć możecie TUTAJ. Z kolei na żywo zapraszamy Was zaraz po majówce do Barbary (ul. Świdnicka 8B) – widzimy się 4 maja o 17:30.
Zaplanowałyśmy również webinar pisania projektów, podczas którego krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku. Z zapisanymi mailowo osobami (zgłoszenia przyjmujemy na adres mikrogranty@instytutkultury.pl) połączymy się online 9 maja o godzinie 17:30.
Nabór krok po kroku
Kliknij obrazek, aby powiększyć






Do zobaczenia w mieście!
Znajdziecie nas również na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty
Mikrogranty
Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych
z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.
Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.
Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku!
Program w obecnej formule powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław, od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury.