
Co znajdziesz dalej? → Podstawowe informacje o Dwulatce → Kto może wziąć udział? → Zapisy → Harmonogram → Przydatne dokumenty i kontakt |
Dwulatka to dwuletni kurs realizowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Wrocławski Instytut Kultury, przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności lub zdobywać nowe doświadczenie w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi. Kursanci i kursantki będą mieli szansę rozwinąć kompetencje w obszarze animacji społeczno-kulturowej, ale i zdobywać doświadczenie w praktyce.
W ramach Dwulatki:
→ przejdziesz przez roczny kurs warsztatów wzmacniających kompetencje animacyjne i wyposażających Cię w nową wiedzę i umiejętności;
→ będziesz pracować w zespole nad projektem animacyjnym zakorzenionym w konkretnej przestrzeni, z konkretną społecznością, którą wspólnie i przy użyciu różnych metod będziecie diagnozować;
→ wspólnie z innymi uczestni/cz/kami szkoły zrealizujesz projekt animacyjny na terenie Poznania oraz Wrocławia;
→ zainspirujesz się działaniami innych osób dzięki warsztatom z animatorkami i animatorami kultury oraz wizytom studyjnym w Poznaniu i Wrocławiu;
→ wykorzystując potencjał opowieści, teatru, filmu i wielu innych obszarów kultury będziesz miał/-a okazję zespołowo zbudować inicjatywę w przestrzeni miasta/osiedla/wsi ze społecznością, którą wcześniej nauczysz się diagnozować.
Podczas zajęć dowiesz się:
→ w jaki sposób budować angażujące mieszkańców/-ki projekty z zakresu animacji kulturowej;
→ w jaki sposób budować projekty odpowiadające na potrzeby grupy, z którą pracujesz lub planujesz pracować;
→ w jaki sposób włączyć do swoich działań osoby z różnymi potrzebami.
Uczestnicy i uczestniczki w 2024 roku będą realizować cztery międzymiastowe projekty na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego (każdy w wysokości 10 tys. zł), które sfinansuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Wrocławski Instytut Kultury.


Kto może wziąć udział?
Poszukujemy osób, które chcą pogłębiać swoją wiedzę i razem z nami działać w obszarze animacji społeczno-kulturowej, edukatorek/-ów, kuratorek/-ów społecznych, aktywistek/-ów, artystek/-ów, (współ)pracowniczki/-ków instytucji i organizacji kultury, oświaty, zdrowia czy środowiska; nauczycielek/-li, studentek/-ów. I innych osób zainteresowanych różnorodnym działaniem ze społecznością lokalną. Niezależnie od tego czy najbliższy jest Ci obszar kultury, ochrony środowiska czy ekologii, zdrowia i opieki, a może oświaty i edukacji – odnajdziesz się w naszym programie!
Z osobami, które w formularzu zgłoszeniowym wyrażą potrzebę wsparcia w postaci dostępności kursu, indywidualnie ustalimy zakres wsparcia (np. tłumaczenie na polski język migowy, asysta i audiodeskrypcja dla osób z niepełnosprawnością wzroku, dostosowanie przestrzeni dla osób o alternatywnej motoryce czy mających trudności z poruszaniem).
Jeżeli nie miałeś/miałaś okazji realizować działania animacyjnego od początku do końca lub czujesz, że chcesz uzupełnić wiedzę z podstaw budowania relacji ze społecznością lokalną – zapraszamy! to niezwykła okazja do pozyskania nowej wiedzy i wspólnej pracy nad realizacją projektów w twórczym środowisku. Łączymy teorię z praktyką!
Jak się zgłosić?
W celu zgłoszenia się do Dwulatki wystarczy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy do 16 marca do godziny 23:59. Formularz dostępny jest TUTAJ
Jeżeli posługujesz się polskim językiem migowym i chcesz przesłać odpowiedzi na powyższe pytania w PJM – jest to możliwe w postaci nagrania. Wystarczy do 16.03. do g. 23.59 wypełnić i wysłać formularz (przy pytaniach otwartych napisz: „nagranie PJM”), a nagranie przesłać na maila j.walczyk@ckzamek.pl
Następnie zespół programowy Dwulatki wybierze i zaprosi na rozmowę maksymalnie 40 osób w dniach między 21 marca a 6 kwietnia.
Koszt udziału dla osób zakwalifikowanych wynosi 250 zł brutto.
Realizację projektów końcowych sfinansuje Centrum Kultury ZAMEK oraz Wrocławski Instytut Kultury w kwocie do 10 tysięcy każdy.

Harmonogram spotkań
I BLOK – WPROWADZENIE & WIEDZA / WIOSNA 2023
W ramach pierwszego bloku dowiesz się, na czym polega dobry projekt edukacyjny, czym charakteryzuje się praca animatorów i animatorek kultury, jak zrobić działanie ze społecznością, które odpowiada na ich potrzeby.
BLOK II – INSPIRACJE / JESIEŃ 2023
W ramach drugiego bloku artystki, animatorzy, edukatorki, aktywiści, badaczki i społecznicy z całej Polski poprowadzą warsztaty obejmujące zakresem różne aspekty kultury. Mają one stanowić inspirację dla dalszych działań. Zastanowimy się m.in. w jaki sposób mikrohistorie mogą wpływać na budowanie zaangażowanej społeczności, czy każdy może tworzyć, odbierać i rozmawiać o sztuce współczesnej i jak wspomagać się technikami teatralnymi w pracy ze społecznością. Jeżeli podczas naszej wspólnej pracy okaże się, że brakuje w nich jakiegoś tematu – uzupełnimy listę w oparciu o Wasze potrzeby.
BLOK III: PROJEKTOWANIE / ZIMA 2024
W ramach III bloku podzielimy się na zespoły, w których będziemy pracować nad projektami animacyjnymi. Punktem wyjścia będzie wcześniej zdobyte doświadczenie oraz przeprowadzona diagnoza. Będzie to etap urealnienia pomysłów, przygotowania ich do realizacji oraz zasięgania opinii ekspertek i ekspertów, którzy będą pełnili doradczą funkcję na poszczególnych etapach projektu.
BLOK IV: REALIZACJA! / WIOSNA-JESIEŃ 2024
Od marca do października 2024 roku poszczególne grupy będą realizować wypracowane na wcześniejszych etapach projekty z wybranymi społecznościami. Będzie to okres zarówno testowania nowych rozwiązań, jak i sięgania już do sprawdzonych form. Przez cały ten okres będziecie korzystać ze wsparcia i merytorycznej pomocy zespołu programowego.
Przydatne dokumenty i kontakt
Zespół programowy: Anna Bieliz, Bartek Lis, Jakub Walczyk
Jeżeli masz pytania dotyczące Dwulatki, nie wiesz czy jesteś odpowiednim kandydatem/kandydatką na jej uczestnika/uczestniczkę lub chcesz dopytać o szczegóły – zapraszamy do kontaktu:
Jakub Walczyk: j.walczyk@ckzamek.pl; tel. 607 609 320
Anna Bieliz: anna.bieliz@instytutkultury.pl, tel. 502 824 410