Społeczny portret miasta
Mariia Yakymenko przyjedzie do Wrocławia na miesięczną rezydencję, podczas której 15, 22, 26 i 29 listopada przeprowadzi warsztaty, zapraszając nowych mieszkańców naszego miasta do stworzenia wspólnej opowieści za pomocą kolaży. Powstałe prace staną się kolejnymi stronami zina. Poprzez wspomnienia oraz indywidualne doświadczenia utrwalone w papierowych mozaikach, Mariia, wspólnie z uczestnikami, wykreuje unikatowy portret społeczny Wrocławia. Miasta, którego historię od lat tworzą nowe pokolenia przybyszów szukających tu schronienia, domu, pracy i przyszłości.
~ zin, pismo, publikacja, książka artystyczna ~
Zin jako niezależna forma artystyczna, jest jedyna w swoim rodzaju. Pozwala na promocję treści, które z jakiegoś powodu nie mają szansy zaistnieć w oficjalnym obiegu w dużym nakładzie. To często język grup, które wspólnymi siłami chcą przekazać społeczeństwu ważny komunikat. Można powiedzieć, że współcześnie jest to jeden z ważniejszych środków ekspresji i wolności artystycznej. Koncentrując się na przedmiotach, konkretnych sytuacjach, indywidualnych opowieściach, artystka zaprasza do spojrzenia na kartkę papieru oraz wycinki z gazet w zupełnie inny, nieco terapeutyczny sposób. Kolejnym, inspirującym aspektem spotkań jest pokazanie odbiorcom, jak ważną rolę odgrywa kolaż współcześnie. Duży wpływ na jego rozwój wywarła nadprodukcja materiałów drukowanych tj. książek, czasopism, ulotek, plakatów zalegających w wielu magazynach, sklepach czy instytucjach kultury. Artyści dostrzegli potencjał w tych pokładach papieru i często nadają im drugie życie. Dzięki temu udaje się wdrażać ekologiczne podejścia do produkcji dzieł sztuki najnowszej. Jak podkreśla Pavel Zoubok, właściciel nowojorskiej galerii specjalizującej się w kolażu, asamblażu i technikach mieszanych: „Kolaż chyba najlepiej ze wszystkich reprezentuje rozwój sztuki przez ostatnie stulecie”.


Kolektywne działania, lokalne opowieści
Jednym z elementów warsztatów będzie stworzenie własnego portretu zwieńczającego zin, o którego wyglądzie uczestnicy będą decydować razem z artystką. Wspólne podejmowanie artystycznych ustaleń z pewnością przyczyni się do budowania wspólnotowości. W trakcie swojego pobytu rezydencyjnego, Mariia współpracować będzie z lokalną artystką – Małgorzatą Grączewską oraz wrocławską drukarnią typograficzną – Drukarnia Otwarta 12, gdzie wydrukujemy okładkę zina i zszyjemy oryginalną publikę „ Dom przenośny” powstałą podczas warsztatów w Barbarze.
Harmonogram warsztatów:
Na spotkania, które odbędą się 15, 22, 26 i 29 listopada obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/0x2rQwXkx9 lub przez maila: airwro@instytutkultury.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Wrocławskie Instytutu Kultury – w Barbarze, przy ul. Świdnickiej 8b w okolicy wrocławskiego Rynku.
O artystce
Mariia Yakymenko jest ukraińską artystką zajmującą się kolażem i fotografią analogową. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Absolwentka wydziału filologii angielskiej Społecznej Akademii Nauk i aktualnie studentka wydziału socjologii. Interesuje się analizą socjologiczną przy pracy z mediami społecznościowymi. Tematem jej prac są osobiste przeżycia i doświadczenia, a także natura i jej związek z człowiekiem. Sztukę traktuje autoterapeutycznie.
MagiC Carpets
Mariia Yakymenko zaproszona została do Wrocławia przez kuratorkę, Paulinę Brelińską-Grasztkę z Wrocławskiego Instytutu Kultury na rezydencję artystyczną w ramach platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.