Gdzie, z kim i o czym – majowy nabór do Mikrograntów w liczbach

Drugi w tym roku nabór Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych przyniósł od Was 63 nowe pomysły na działania we Wrocławiu. Już w poniedziałek poznacie zwycięską 14-stkę, a póki co zobaczcie kto, jak i gdzie planował działać latem w mieście!

Na nowe pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym i wzmacniającym więzi, czekaliśmy od 1 do 15 maja. W sporej części proponowaliście inicjatywy odbywające się w plenerze – wykorzystujące skwery, podwórka, parki czy rzeczne wały, a także eksplorujące inwestycje powstałe w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Działania mogliście planować w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Cztery komisje właśnie kończą drugi etap oceny Waszych projektów. Już 6 czerwca ogłosimy wyniki ich pracy!

A jak majowy nabór prezentuje się w liczbach?

Spośród 63 zgłoszonych pomysłów, 17 zostało zdyskwalifikowanych za błędy formalne. To 27% wszystkich projektów, najwięcej pomyłek popełniły osoby zgłaszające inicjatywy na obszarze Fabrycznej (5) i Śródmieścia (6). Błędy wynikały najczęściej z niezbyt wnikliwego zapoznania się z regulaminem naboru. Przede wszystkim listą kosztów kwalifikowalnych (w waszych wnioskach pojawiały się koszty niemożliwych do pokrycia nagród czy materiałów i sprzętów niezużywalnych, a także koszt transportu) i listą możliwych wykluczeń (wydarzenia jednodniowe i jednorazowe). Część inicjatorów i inicjatorek na etapie weryfikacji wyjaśniło wątpliwe koszty i sformułowania, dzięki czemu do kolejnego etapu trafiło 46 pomysłów.

W majowym naborze ponownie przodują zgłoszenia pojedynczych liderów i liderek. 44 inicjatywy pochodziły od osób fizycznych, a 19 od grup nieformalnych. Kolejny raz witamy też zupełnie  nowe osoby chcące wziąć miasto w swoje ręce, które w zgłoszeniach często pisały o sobie jako byłych uczestnikach i uczestniczkach innych mikrograntowych wydarzeń. Wiele z Waszych projektów, zgodnie z założeniem majowego naboru, zaplanowanych zostało na otwartej przestrzeni Wrocławia. Przy czym tylko 30% (19 inicjatyw) z nich zakładało wykorzystanie infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Aktywnie na Śródmieściu

Najwięcej pomysłów pojawiło się na Śródmieściu – z 25 zgłoszeń, 19 trafiło do oceny komisji! Przodują też Krzyki, które zazwyczaj w majowym naborze są bardzo aktywne. Tym razem przesłaliście stąd 16 propozycji, a komisja oceniła 13 z nich. Psie Pole może pochwalić się 10 pomysłami, z których 7 było poprawnych formalnie. Niewielką liczbą projektów zaskoczyła wiodąca dotychczas w liczbach Fabryczna. Z 13 propozycji, tylko 7 po weryfikacji było ocenianych przez jurorów i jurorki. Mamy nadzieję, że we wrześniowym naborze zachód Wrocławia wróci do dawnej formy!

Przyglądając się dokładniej mapie miasta możemy zauważyć nowe, zaktywizowane w naborze osiedla, jak Osobowice-Rędzin, Wojszyce, Gaj, Kuźniki czy Nowy Dwór. Za to najwięcej pomysłów pojawiło się na Nadodrzu (9), Ołbinie (8), Placu Grunwaldzkim (6), Borku (5) i Psim Polu-Zawidawiu (5).

Kliknij, aby powiększyć mapę

Co chcecie robić latem w mieście?

Pod kątem zaproponowanych tematów widzimy bardzo dużą różnorodność. Wiele propozycji odnosi się do sąsiedzkiej integracji przy różnego rodzaju aktywnościach artystycznych (malowanie, rękodzieło, fotografia). Pojawiły się tez pomysły na aktywne spędzanie czasu w plenerze. Zaproponowaliście rowerowe i pisze wycieczki, działania ogrodnicze, a także sportowe i rekreacyjne aktywności pod chmurką. Widzimy też dużą chęć włączania w inicjatywy uchodźców z Ukrainy – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych.

Wybrane przez komisje projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Działania będziemy wspólnie realizować maksymalnie do 30 września.

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (6 czerwca) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej