Przez ostatnie dwa tygodnie w ścieżce dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, zachęcaliśmy was do składania propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym. Mogliście zgłaszać bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem będzie wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia.
W kontekście trwającej obecnie wojny w Ukrainie i przyjazdu do naszego miasta tysięcy uchodźców z naszego sąsiedzkiego państwa zachęcaliśmy was też do zgłaszania propozycji podejmujących próbę włączenia rodzin uciekających przed wojną w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.
Już teraz widzimy, że odpowiedzieliście licznie na sytuację napływu nowych mieszkańców i mieszkanek miasta.
Wśród zgłoszonych przez was projektów jest sporo propozycji na integracyjne działania. Nie zabrakło również pomysłów na plenerowe aktywności, w których priorytetem jest poznanie najbliższej okolicy i działanie na jej rzecz, czy warsztatowych spotkań, w trakcie których wspólne uczenie się nowych umiejętności ma zbliżyć do siebie sąsiadów i sąsiadki.
Wybrane projekty otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Niezależnie od rodzaju zgłoszonych działań, pomożemy wam zadbać o niezbędną infrastrukturę i bezpieczne warunki do działania.
Wybrane w naborze projekty poznamy najpóźniej 8 kwietnia!
Wspólne rozpoczęcie realizacji nowych pomysłów planujemy na koniec przyszłego miesiąca. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy inicjatywy organizacyjnie i promocyjnie. Zanim to jednak nastąpi czekają nas też negocjacje, czyli spotkania ze zwycięzcami i zwyciężczyniami naboru, z którymi omówimy ich pomysły i zastanowimy się nad organizacją i przebiegiem wydarzeń. Wybrane inicjatywy zrealizujemy najpóźniej do 31 sierpnia!
Przez najbliższe dni nadesłane pomysły zweryfikujemy formalnie, a następnie przekażemy je do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. Z 89 zgłoszonych propozycji, wybranych zostanie 14 projektów!
Kto i jak oceni Wasze pomysły?
Projekty mogliście zgłaszać „osadzając” je na terenie jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Śródmieścia, Fabrycznej, Psiego Pola i Krzyków. I tak samo podzielone zostały cztery komisje oceniające Wasze pomysły. W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorów reprezentujących: Wrocławski Instytut Kultury, lokalne NGO-sy, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe, naukowe oraz osoby, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie. W każdej z komisji mamy dwie stałe jurorki., a pozostała dwójka zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.
Na początku komisje oceniają wszystkie złożone w naborze propozycje w formularzu internetowym. Następnie, podczas spotkań na żywo, wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

W skład wszystkich czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie wasze projekty:
Justyna Mańkowska
z wykształcenia dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Członkini Rady ds. Równego Traktowania powołanej przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Pomysłodawczyni i inicjatorka Fundacji Katarynka, a także Wrocławskich Standardów Dostępności Kultury i Wydarzeń. Członkini Społecznej Rady przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu. Szkoli, animuje i sieciuje instytucje kultury w zakresie dostępności, obsługi odbiorców z niepełnosprawnościami i audiodeskrypcji, konsultuje ich działania i programy. Twórczyni audiodeskrypcji filmowej i teatralnej, autorka poradników dostępnościowych i ekspertyz. Stawia na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi. Mama Sebastiana i Ali. W jej stadzie są też mąż Grzesiek i pies Kazik. Kocha być z ludźmi, jeść i dużo mówić. Generalnie lubi życie.
Paulina Brelińska-Garsztka
magister kuratorstwa, promocji sztuki i krytyki artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Niezależna kuratorka wystaw, menadżerka artystów wizualnych. Doświadczenie (praktyczne i teoretyczne) zdobywała podczas współpracy z wieloma instytucjami kultury i sztuki m.in. MBWA w Lesznie, Galeria Sztuki Wozownia, The Brick Lane Gallery. Współtworzy tercet badawczo-artystyczny „Czy badania artystyczne?”, z którym współorganizowała konferencję pod takim samym tytułem. Zajmuje się badaniami artystycznym w Polsce. Pracuje na stanowisku koordynatorki projektów międzynarodowych we Wrocławskim Instytucie Kultury odpowiadając za partnerstwa oraz rezydencje artystyczne. Po pracy spaceruje po Karkonoszach i eksperymentuje z azjatycką kuchnią.
Pozostała ósemka przydzielona została dwójkami do czterech obszarów w następującym składzie:
Śródmieście
Anna Komarnicka
absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień project manager w jednej z wrocławskich korporacji. Po godzinach entuzjastka kultury, działaczka lokalna, prywatnie mama dwóch córek. Wrocławianka z wyboru. Radna osiedla Nadodrze i członkini Stowarzyszenia Nowe Nadodrze.
Szymon Kacprzak
studiuje Zarządzanie Projektami Społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ponad dwóch lat jest osobą aktywistyczną w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, starając się zwiększyć społeczną świadomość klimatyczną, edukować oraz wywierać nacisk na osoby kształtujące polską politykę. Z ramienia Strajku uczestniczy także w konsultacjach społecznych dotyczących rządowych i regionalnych dokumentów programowych. Ma za sobą pracę w Fundacji EkoRozwoju oraz w Fundacji Aktywizmu Klimatycznego. Jest osobą, która przyszła na świat na Dolnym Śląsku i tutaj żyje od 26 lat.
Fabryczna
Anna Jędrzejczak
skończyła inżynierię biomedyczną na Politechnice Wrocławskiej, ale już podczas studiów (szalenie ciekawych i rozwijających) wiedziała, że raczej nie będzie pracować w zawodzie. Zaraz po magisterium poszła na podyplomowe dziennikarstwo i tak okryła nową pasję. Skończyła Zarządzanie w kulturze i studia podyplomowe „Kierownik zespołu – team leader” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Bywała redaktor naczelną portali internetowych i gazet. Wtedy zainteresowała się poligrafią, projektowaniem oraz stroną wizualną komunikacji i tak skończyła grafikę komputerową. Na swoim koncie ma kilka identyfikacji wizualnych i stron www. Od 7 lat jej życie zawodowe jest związane z wrocławską instytucją kultury – Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”, a od 5 lat kieruje promocją Centrum Historii Zajezdnia. Jest orędowniczką dostępności. Współtworzyła strategie komunikacji Niepodległej i Wrocławskich Linii Turystycznych. Aktualnie aktywnie współdziała na rzecz utworzenia wrocławskiej „Współdzielni kultury”.
Krzysztof Pantuła
absolwent Politechniki Wrocławskiej, automatyk z zawodu, komik i gracz z zamiłowania. Od wielu lat zajmujący się ciężką automatyką przemysłową w zakresie zarówno biznesowym jak i technicznym. Uwielbia kontakt z ludźmi i śmiech na ich twarzy. Amator stand-uper, jak i Maślicki Pan Balonik, wyczarowujący cuda z baloników. Członek Maślickiego stowarzyszenia Kolektyw Pomysłów, często współpracuje z Radą Osiedla Maślice.
Psie Pole
Małgorzata Burnecka
doktora nauk społecznych, socjolożka i kulturoznawczyni. Specjalistka w zakresie komunikacji międzykulturowej i mediacji, kreowaniu wizerunku, corporate identity oraz custom publishing. Wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego na międzynarodowych kierunkach studiów. Redaktorka naczelna magazynu „Wroclife” w latach 2016-2017, od 2018 roku prezeska Fundacji Wroclife. Wieloletnia członkini Stowarzyszenia na rzecz JOW, działająca na rzecz procesów demokratyzacji od najniższego szczebla. Blisko współpracuje ze społecznościami lokalnymi i NGO, organizując wydarzenia miejskie, naukowe i kulturalne. Radna Osiedla Karłowice-Różanka.
Joanna Bauer
absolwentka Studium Plastycznego, Politechniki Wrocławskiej i dwóch kierunków studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego. Posiada certyfikaty Coachingu, Arteterapii i Terapii Schematów. Pasje osobiste i zawodowe łączy w swojej pracowni SmoothArtStudio poprzez warsztaty ekspresji. Jest zaangażowana w działalność Centrum Kowale. Życiowe motto: „Ostatecznie najwyższą wartością jest człowiek.”
Krzyki
Lena Bielska
absolwentka Uwr, UMCS i The DO School w Berlinie, stypendystka Alfred Landecker Democracy Fellowship. Certyfikowana trenerka WenDo, trenerka antydyskryminacyjna i Consent, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Współzałożycielka i prezeska Fundacji HerStory, gdzie zajmuje się historią i herstorią mówioną, edukacją antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Terapeutka Gestalt w trakcie szkolenia, współpracuje na stałe z wrocławskim oddziałem Centrum Praw Kobiet, gdzie prowadzi wsparcie terapeutyczne dla kobiet z doświadczeniem przemocy i kryzysów. Trenersko pracuje głównie w obszarze przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji a także empowermentu. Założycielka Centrum Wsparcia Aktywistycznego we Wrocławiu, wraz z zespołem CWA rozwija programy rozwoju i wsparcia dla osób pracujących aktywistycznie i społecznie. Kreatorka projektów na rzecz zmiany społecznej. Doświadczenie zdobywa nie tylko w Polsce, ale głównie dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami i inkubatorami innowacji społecznych.
Hania Achremowicz
doktorantka na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, absolwentka filozofii, pedagogiki i oligofrenopedagogiki z uprawnieniami pedagogicznymi. Od 2012 realizowała liczne projekty edukacyjne i badawcze, związane z obszarem wykluczenia społecznego, bezdomności, ekologii, edukacji patriotycznej, streetworkingu, muzealnictwa i doświadczenia macierzyństwa. Pracowała w Towarzystwie Nasz Dom, opartym m.in. na założeniach pedagogicznych J. Korczaka, a także jako pedagożka specjalna w szkole podstawowej. Od 2011 jest członkinią Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, w którym zajmuje się przede wszystkim projektami badawczymi. Posiada doświadczenie w streetworkingu oraz projektach mających na celu integrację społeczną. Jest autorką i współautorką publikacji poświęconych włączaniu dzieci i młodzieży w działania społeczne i kulturalne. Promuje badania partycypacyjne. Od 2019 roku zajmuje się włączaniem dzieci i młodzieży w konsultacje społeczne we Wrocławiu. Aktywnie włącza się w działania na rzecz równości płci. Jest członkinią Komisji ds. Równego Traktowania na Uniwersytecie Wrocławskim i jedną z autorek Planu Równości Płci. Jej zainteresowania skoncentrowane są szczególnie na kwestii równości płci w kontekście rodzicielstwa.
Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!
Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (8 kwietnia) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów
Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji