Malwy, dynie i nasturcje, czyli sąsiedzki ogródek
Żeby zbierać plony wspólnych działań najpierw trzeba zasiać ziarno – i dosłownie tym będziemy się zajmować podczas cyklu wydarzeń ,,NasionOgród’’! Pasjonatki permakultury – Magdalena Kormańska i Kamila Byzia – zapraszają na międzypokoleniowe spotkania propagujące ekologię i bioróżnorodność. Jak zbierać i przechowywać nasiona, dbać o glebę, kompostować i czym ściółkować, by mniej podlewać? Dzięki zebranej wiedzy i powstałej na jej podstawie broszurze informacyjnej, uprawę roślin będziemy mieć w małym palcu. Wtedy przyjdzie czas na praktykę! Ramię w ramię, stworzymy własne kompostowniki, a przede wszystkim, posiejemy rośliny w pokazowym ogródku przy CAL Brochów. Projekt skierowany jest głównie do mieszkańców i mieszkanek tego zielonego osiedla, ale udział w nim może wziąć każdy, kto zechce poznać tajniki naturalnych upraw.
Jak widać, sąsiedzi i sąsiadki, zamiast odgradzać się żywopłotem, mogą zbudować wspólny ogródek. Zapraszamy do tego fajnego eksperymentu – pierwsze warsztaty jeszcze w kwietniu!
Wszystkie wydarzenia prowadzone przez autorki projektu, odbędą się przy CAL Brochów przy ul. Koreańskiej 1a. Zapisy prowadzone są TUTAJ
Harmonogram


Wiosną ruszamy w teren!
Łączenie nauki z zabawą na świeżym powietrzu, czyli to, co potrafią robić najlepiej Poszukiwacze Aktywnych Przygód! ,,Akcja integracja – wiosną ruszamy w teren’’ to kontynuacja zeszłorocznych, letnich i jesiennych wydarzeń integrujących mieszkańców i mieszkanki zachodnich osiedli Wrocławia. Co czeka nas tym razem? Podczas kwietniowych warsztatów terenowych z okazji Dnia Ziemi, wspólnie posprzątamy Park Pracki i zbudujemy miasteczko z materiałów z recyklingu. Natomiast w maju wybierzemy się na wycieczkę rowerową wzdłuż Bystrzycy i Odry z przystankami na pobranie i analizowanie próbek gleby oraz wody. Ekologiczne, mobilne laboratorium – tego jeszcze nie było! Trasę zakończymy mini-piknikiem na Wzgórzu Maślickim, gdzie wysłuchamy historii o rekultywacji terenów po wysypiskach śmieci. A w czerwcu – akcja kulminacja! Na finał zaplanowane są międzypokoleniowe gry na sąsiadujących Stabłowicach i Praczach Odrzańskich.
Wraz z Poszukiwaczami Aktywnych Przygód oraz sąsiadami i sąsiadkami z okolicy, zapraszamy do obcowania z budzącą się do życia przyrodą!
Zapisy przez formularz internetowy ruszą pod koniec kwietnia.
Harmonogram
Zadbajmy o otaczającą nas przestrzeń
Otoczenie ma znaczenie. Doskonale o tym wie Agata Szydłowska, która zaprasza do wspólnego odświeżenia podwórka w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Projekt ,,Wiosenne porządki – podwórkowa metamorfoza na Grunwaldzie’’ skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek osiedla oraz osób przebywające w pobliskim punkcie tymczasowym dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.
W planach są warsztaty ogrodnicze oraz kreatywne, dzięki którym powstaną elementy małej architektury upiększające zamieszkiwaną przestrzeń. Wybierzemy się również na spacer dendrologiczny i zdobędziemy wiedzę z zakresu recyklingu i ekologii. Będzie też czas na zabawę i wspólne rozmowy przy pysznej kawie, herbacie i poczęstunku! Zapewniamy, że wiosenne porządki będą świetną okazją, by zacieśnić lokalne więzi.
Oba spotkania będą prowadzone przez Natalię Jerzak oraz CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Zapisy mailowe ruszą pod koniec kwietnia.


Re-re kum-kum – o płazach wokół nas
Czy wiesz, że tylko wiosną możesz wziąć udział w wyjątkowym słuchowisku i to bez biletów wstępu? To właśnie w okresie od marca do maja, gdy płazy wchodzą w okres godowy, mamy okazję doświadczyć jedynego w swoim rodzaju koncertu żabiego rechotu. Co właściwie te zwierzęta robią w mieście? Jak korzystać z ich towarzystwa jednocześnie nie szkodząc przyrodzie?
Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkań na Psim Polu zaproponowanych przez Agnieszkę Maniewską. W zeszłym roku inicjatorka działała na Swojczycach-Strachocinie-Wojnowie i Kowalach, przybliżając nam naszych codziennych „Wielo(od)nożnych przyjaciół” – robale. Tym razem zaplanowała cykl spotkań wokół swojczyckich stawów, których pejzaż dźwiękowy budują zastępy sympatycznych płazów. Zanim jednak wybierzemy się na wieczorny koncert żabich śpiewów, stworzymy w pracowni ceramicznej własną ogrodową żabę lub żabie poidełko oraz odprężymy ciało i umysł podczas żabiej jogi!
Dołączcie do pierwszego spotkania już pod koniec kwietnia – być może od tej pory będziecie zwracać większą uwagę na płazie dźwięki i wdzięki podczas wiosennych spacerów?
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy przez internetowy formularz dostępny TUTAJ, a na wybrane spotkania obowiązuje limit miejsc. Kontakt w sprawie projektu: zabynaswojczycach@gmail.com.