Mroczne wizje przyszłości, czyli o lęku i apokalipsie w Barbarze

Dwóch finalistów nagrody im. Marcina Króla, Leszek Koczanowicz i Marcin Napiórkowski, oraz poetka Agnieszka Wolny-Hamkało pochylą się 13 kwietnia (czwartek) w Barbarze nad narastającym problemem naszej cywilizacji – paraliżującym strachem, którego natężenie przybiera na sile wraz z posiłkującymi się tym tematem mediami.

Masowe migracje, zmiany klimatu, podnoszący się poziom mórz – to tylko kilka z niepokojących zjawisk, z którymi musimy się mierzyć w XXI wieku. Dodając do tego jeszcze konflikt w Ukrainie, inflację i kryzys mieszkaniowy, mamy gotową mieszankę wybuchową. Panika, strach, zagubienie – te emocje potrafią w szybki sposób eskalować i rządzić masami. Politycy dobrze wiedzą, że tłum zastraszony, to tłum posłuszny. Jak sobie z tym radzić?

Zapobieganie masowej panice i merytoryczna rozmowa z ekspertami – to właśnie Fundacja im. Stefana Batorego ustanowiła sobie za cel na 2023 rok.

Seria spotkań z autorami i autorkami ma zachęcić publiczność do pochylenia się nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości. Spotkania organizowane są w oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięzców tegorocznej Nagrody im. Marcina Króla – wyróżnienia przyznawanego przez Fundację Batorego za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. Na początku marca Kapituła wybrała pięć książek-finalistek drugiej edycji konkursu, zwycięski tytuł poznamy 25 maja.

O różnych sposobach radzenia sobie ze strachem i tym, jaką rolę odgrywa on w sferze politycznej i kulturalnej porozmawiają:

Leszek Koczanowicz (autor książki-finalistki Nagrody im. Marina Króla “Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja”, Wydawnictwo Pasaże);
Marcin Napiórkowski (autor książki-finalistki Nagrody im. Marcina Króla “Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”, Wydawnictwo Literackie);
Agnieszka Wolny-Hamkało (poetka, krytyczka literacka);
→ oraz Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego), który poprowadzi spotkanie.

Miejsce i godzina wydarzenia: 

Spotykamy się w czwartek (13 kwietnia) o godzinie 18:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Wydarzenie będzie również transmitowane online na Facebooku WIK-u oraz Fundacji Batorego, a także na kanale Youtube Fundacji.

Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych na 2023 rok → LINK   

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej