Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów w liczbach

W marcowym naborze do Mikrograntów przysłaliście do nas 89 propozycji na wiosenne i letnie działania w naszym mieście. Zanim ogłosimy 14 zwycięskich inicjatyw, sprawdźcie kto, jak i gdzie zaplanował w zgłoszeniach swoje mikroprojekty!

Między 1 a 15 marca w ścieżce dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych czekaliśmy na Wasze propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym. Nabór do Mikrograntów trwał przez dwa tygodnie i w tym czasie trafiły do nas bardzo różnorodne propozycje inicjatyw. Ich celem będzie wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia.

Z 89 projektów, 26 nie przeszło weryfikacji formalnej, co stanowi 29% wszystkich złożonych wniosków

Niestety po raz kolejny najczęstsze błędy dotyczyły zaplanowania niemożliwych do pokrycia przez Wrocławski Instytut Kultury kosztów czy wynikały z niezrozumienia idei naszego programu i zaplanowania wśród wydarzeń np. działań inwestycyjnych. Ponownie inicjatywy zgłaszały osoby prowadzące działalność gospodarczą tożsamą z tematem inicjatywy. Wiele wątpliwych kwestii udało nam się z Wami na szczeście wyjaśnić podczas konsultacji, do których niezmiennie Was zachęcamy! Do kolejnego etapu – pierwszej części oceny merytorycznej, trafiły finalnie 63 projekty. Cztery komisje już czytają Wasze projekty i przyznają im punkty. 8 kwietnia ogłosimy wyniki ich pracy!

Jak zawsze zgłoszenia w przyjmowaliśmy wg podziału na cztery dawne dzielnice Wrocławia.

W marcowym naborze w liczbie zgłoszonych pomysłów przodują Krzyki. Z tego obszaru spłynęło aż 31 propozycji, a weryfikację formalną przeszło 20. Śródmieście może pochwalić się 21 inicjatywami, z których 15 będzie ocenianych przez komisję tego obszaru. Na równi z nimi mamy Fabryczną również z 21 zgłoszonymi projektami, z których 14 trafi do kolejnego etapu oceny. Tyle samo projektów oceni komisja z Psiego Pola, na którym pojawiło się w sumie 16 propozycji. Brawo Wy!

Wczytując się w szczegółową mapę bliżej (znajdziecie ją poniżej) możecie zauważyć, że tym razem projekty objęły cały obszar Krzyków. Na każdym osiedlu trafiły do nas przynajmniej dwie propozycje dedykowane jego przestrzeni. Za to najliczniej chcecie działać na Nadodrzu i Przedmieściu Oławskim (po 9 pomysłów)! Zaraz za nimi znalazła się Wielka Wyspa, czyli osiedla Biskupin-Bartoszowice-Sępolno-Dąbie, gdzie zgłosiliście 8 pomysłów. Sporą popularnością cieszyły się również: Leśnica, Brochów, Tarnogaj czy Huby. Na każdym z tych osiedli zaproponowaliście po 6 pomysłów na inicjatywy.

Kliknij mapę, aby ją powiększyć

Do ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych wciąż chętniej zgłaszacie się w pojedynkę. 59 projektów otrzymaliśmy od osób fizycznych, a 30 od grup nieformalnych. Cieszymy się, że tak wiele pomysłów spływa do nas od aktywnych wrocławian i wrocławianek, z którymi jeszcze nie współpracowaliśmy!

Jakie tematy chcecie poruszyć w Waszych działaniach?

Licznie odpowiedzieliście na sytuację pojawienia się we Wrocławiu nowych mieszkańców i mieszkanek zza wschodniej granicy kraju. Wśród zgłoszonych przez was projektów jest sporo propozycji na integracyjne działania. Przez cały nabór zachęcaliśmy was też do zgłaszania propozycji podejmujących próbę włączenia rodzin uciekających przed wojną w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.

Nie zabrakło również pomysłów na plenerowe aktywności, w których priorytetem jest poznanie najbliższej okolicy i działanie na jej rzecz, czy warsztatowych spotkań, w trakcie których wspólne uczenie się nowych umiejętności ma zbliżyć do siebie sąsiadów i sąsiadki. Część z nich zlokalizowanych jest w przestrzeniach odnowionych dzięki inwestycjom Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (27 projektów, co stanowi 30% wszystkich inicjatyw).

Wybrane przez komisje projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Działania będziemy wspólnie realizować maksymalnie do 31 sierpnia. Wyniki naboru poznamy 8 kwietnia.

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej