Poznajcie uczestników projektu rezydencyjnego „Będzie Ukraina” 

Już we wrześniu Wrocławski Instytutu Kultury będzie gościć ukraiński duet twórców w ramach programu rezydencyjnego AIR Wro. Temat rezydencji artystycznej odnosi się do możliwych scenariuszy przyszłości Ukrainy.

W trwającym od 9 maja do 9 czerwca naborze do Będzie Ukraina / Буде Україна” czekaliśmy na propozycje artystycznych interpretacji przyszłościowych wizji i intuicji o Ukrainie. Koordynatorki projektu zachęcały zainteresowane duety do składania aplikacji o szerszym kontekście, w tym rejestracji spostrzeżeń na temat zmian społeczno-politycznych w tej części Europy oraz kształtowania, a nawet ulepszania nowej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy. Finalnie, do udziału w hybrydowej rezydencji – jedna osoba odbędzie ją we Wrocławiu, a druga uczestniczyć będzie w formie zdalnej pozostając w swoim kraju – zgłosiło się ponad 25 duetów twórczych!  

Kogo wybrała międzynarodowa komisja? 

Antona Malinovskiego (Snihuriwka, ob. Mikołajowski), w 2016 roku zajął się fotografią jako dziennikarz, a dwa lata później rozpoczął pracę ze sztuką konceptualną wykorzystując różne media. Obecnie pracuje z tematami społecznymi, często naświetlając je przez pryzmat postironii. Uczestniczył w wielu wystawach w całej Europie, a także w ekspozycjach indywidualnych. Jest członkiem kolektywu MYPH – Mykolaiv Young Photographers. 

Margo Reznik (Kijów), absolwentka Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie. Ukraińska artystka, malarka, performerka. Obecnie pracuje z dźwiękiem, ciałem, wideo, fotografią oraz szeroko pojętą sztuką performansu. Uczestniczyła w wielu festiwalach międzynarodowych i projektach rezydencyjnych. Twórczyni autorskich działań performatywnych.   

Anton Malinovskiy
Margo Reznik

„Chcemy myśleć o przyszłości, kiedy wszystko jest w porządku, kiedy zwyciężyliśmy. Chcemy wyobrażać sobie drogę, która prowadzi nas do spokoju, zwycięstwa (…). Naszym planem na rezydencję artystyczną są memy, będące odzwierciedleniem tego, jak wyobrażamy sobie kolejne kroki. Memom, jako instrumentowi społecznemu, przyglądamy się od dawana i chcemy wspólnie nad nimi pracować łącząc umiłowanie do sztuki i języka wizualnych symboli (…). – wspomina w swoim wniosku duet artystyczny. „Planujemy memy o hipoptetycznej przyszłości i będziemy doprowadzać je do absurdu. Chcemy zaprezentować je w druku wielkoformatowym, wideo i obiektach, które narodziły się z memów. A może performans przy udziale innych osób?” – dodają.

W ramach wrześniowej rezydencji, współpracujący duet, podczas regularnych spotkań online wypracuje działanie artystyczne, które planujemy przedstawić publiczności podczas hybrydowego artist talka w Barbarze, siedzibie WIK-u. Więcej szczegółów poznamy jesienią.  

Gratulujemy zwycięzcom naboru!  

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej