W pierwszym roku trwania programu, Paulina Brelińska-Garsztka, kuratorka rezydencji artystycznych organizowanych przez WIK, zaprosiła do Wrocławia trójkę artystów: Davide D’angelo (znanego jako URKA), zgłoszonego przez włoską kuratorkę, Paolę Farfaglio z LATITUDO ART PROJECTS, Mariię Yakymenko (wybrana z WIK-owej bazy twórców mieszkających w Polsce) i Arnisa Aleinikovasa, zgłoszonego przez kuratorkę Brigitę Bareikytė z Kaunas Biennial.



Artyści z MagiC Carpets pracować będą z nowymi mieszkańcami Wrocławia: dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy pochodzą z innych krajów i od jakiegoś czasu mieszkają w stolicy Dolnego Śląska. Każda z rezydencji korzystać będzie z innych form i środków działania oraz współtworzenia, snując własne opowieści artystyczne w celu budowania społeczności poza granicami.
The Yourself Library
Pierwszym rezydentem tegorocznej wymiany początkujących twórców jest URKA. W trakcie miesięcznego pobytu we Wrocławiu, włoski street artowy artysta poprowadzi serię kreatywnych warsztatów adresowanych do młodzieży z doświadczeniem migracyjnym. Wychodząc z założenia, że u podstawy ludzkiej egzystencji jest różnorodność, URKA stworzy rzeźbę ,,The Yourself Library” inspirowaną kształtem Wieży Babel oraz nawiązującą do opowiadania Jorge’a Luisa Borgesa ,,Biblioteka Babel”, opisującego wszechświat jako ogromną bibliotekę. Wspólny czas podczas warsztatów ma być fundamentem budowania społeczności.
Jak podkreśla artysta:
Pracując, poszukamy wspólnego języka, a takie poszukiwania zaczynają się od poszanowania wzajemnego światopoglądu i wyborów, od znaczenia podmiotowości każdego człowieka w ramach większej wspólnoty. Nasza różnorodność jest tym, co czyni nas podobnymi.

Kim jest włoski rezydent?
Davide D’angelo aka URKA urodził się w 1984 roku w Ascoli Piceno w północnych Włoszech. Od 2007 roku realizuje projekty street artowe, które można oglądać chociażby w Rzymie czy Mediolanie. Swoje prace prezentował na wystawach grupowych m.in. „International Poster Art” i „Where is 107?” oraz happeningach w całej Italii, a także w Madrycie, Barcelonie czy Paryżu. Działania URKI koncentrują się na ochronie środowiska, obronie praw zwierząt i człowieka oraz sprawiedliwości społecznej. Prowadzi warsztaty artystyczne z lokalnymi społecznościami we współpracy ze spółdzielniami socjalnymi, szkołami, a także z administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi.

fot. Wojciech Chrubasik

18, 20, 25, 27.10, 17:00 – 19:00 | „The Yourself Library” – warsztaty kreatywne dla młodzieży | zapisy: airwro[at]instytutkultury.pl | więcej informacji: https://fb.me/e/1SFiOjP9W
Projekt “MagiC Carpets” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.