Znamy wyniki Kultury Mobilnej!

Rezydencja badawcza w Dżakarcie, wyjazd na festiwal architektury i designu do Hiszpanii, a także wizyta u legendarnego przewodnika chórów gruzińskich - znamy wyniki naboru do Kultury Mobilnej! Sprawdź, dokąd udadzą się zwycięzcy.

Od tego roku program Kultura Mobilna dla twórców i artystów z Dolnego Śląska działa pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury. W naborze, który trwał od 1 do 28 kwietnia zgłosiliście w sumie aż 31 wniosków – spośród nich komisja wybrała 6 propozycji zagranicznych wyjazdów.

Czyje wyjazdy wspieramy podczas tego naboru?

Magdalena Kreis i Yuriy Biley (NOWY ZŁOTY) wezmą udział w międzynarodowych tragach sztuki niezależnej SUPERMARKET 2022 odbywających się w Sztokholmie (Szwecja) z końcem maja. Wrocławskie duo zaprezentuje cykl wystawienniczy CEREMONIAŁ, składający się z prac w formie flag, których autorkami/autorami są: Monika Drożyńska (PL), Yulia Krivich (UA), Alex Urso (IT), Nikolay Karabinovych (UA), Jolanta Nowaczyk (PL), Nikita Kadan (UA), Joanna Rajkowska (PL), Magdalena Karpińska (PL).

Natalia Komorowska, artystka specjalizująca się w szkle, wyjedzie na mistrzowskie warsztaty ze Scottem Bienefeldem, które już w lipcu odbędą się w Frauenau (Niemcy). Celem wyjazdu jest zgłębienie tradycyjnych technik formowania szkła weneckiego na gorąco m.in. murano i filigranna. W ramach kursu zaproszeni zostali najlepsi artyści szkła młodego pokolenia w Europie. Powstałe prace zostaną zaprezentowana latem we Wrocławiu.

Za to zespół Nana Ensamble w składzie Olga Lidia Kozłowska, Karolina Mróz i Ilona Antoniewicz, w połowie sierpnia udadzą do Francji w ramach projektu ,,Przenikanie. Pieśni które łączą”, by dołączyć do warsztatów przewodnika chórów gruzińskich i autora metody Conscious Vibrations – Franka Kane. Zwieńczeniem projektu będzie wydarzenie społeczne w Przedpokoju H13 (Wrocław, ul. Hercena 13). Koncert i prezentacja poszerzonego repertuaru ma na celu integrować wielokulturową społeczność Wrocławian.

Do Francji wyjedzie również Michał Stenzel, realizator filmowy, który uda się w podróż do miejscowości Siradan na zaproszenie organizatorów plenerowego wydarzenia dla twórców filmowych i aktorów Kino Pyrénéus. Celem jest integracja międzynarodowego środowiska filmowego, wspólne stworzenia filmów krótkometrażowych, promocja filmów oraz nawiązanie współpracy przy przyszłych projektach filmowych.

Z kolei Agata Woźniczka, wrocławska architektka i urbanistka, przełomie sierpnia i września zaprezentuje projekt wielofunkcyjnych mebli miejskich „Sadzonki” (będący komentarzem do pozbywania się zieleni z centrów miast) w ramach festiwalu architektury i designu Concéntrico w Logroño (Hiszpania).

Ostatnia podróż w ramach Kultury Mobilnej odbędzie się do odległej Indonezji. W październiku, Diego Gutierrez Valladares uda się na rezydencję do Gudskul Ekosystem w Dżakarcie. Artysta interdyscyplinarny, badacz i edukator będzie kontynuował swoje badania związane z pracą naukową na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywał nową wiedzę i obserwował lokalny kontekst.

Zwycięzcy naboru na pokrycie kosztów podróży i / lub zakwaterowania otrzymają wsparcie finansowe do 3000 złotych brutto. Ich wyjazdy muszą się odbyć najpóźniej do 10 grudnia 2022 roku.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom!

48 propozycji na lato w mieście – zakończyłyśmy drugi nabór do Mikrograntów!

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

więcej

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą szykujemy dla Was też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

więcej

Wrażliwie z innymi: zaczynamy drugi rok z rezydentkami MagiC Carpets!  

We Wrocławiu – mieście od lat kształtowanym przez nowoprzybyłych – konieczna jest nieustanna refleksja nad tym, jak realizować projekty empatyczne i angażujące nowych mieszkańców i mieszkanki.

więcej