Spinacz 2020/2021
Zbiór inicjatyw animatorów i edukatorów związanych z wrocławskimi instytucjami kultury. Zaprezentowano w nim cały wachlarz oryginalnych, autorskich koncepcji i metod pracy. Wiele z nich to znane, nie tylko w Polsce, metody aktywizowania społeczności, a także pobudzania żywego uczestnictwa w kulturze czy twórczości.
Oprócz opisów samych działań autorzy zawarli w nim szereg praktycznych wskazówek wynikających z ich dotychczasowej praktyki. Przy każdym działaniu znajduje się podpowiedź, na co należy zwrócić uwagę przy realizacji, co się sprawdziło, a czego warto unikać. Każda karta w Spinaczu składa się z dwóch stron, tak, aby w razie potrzeby można było je wydrukować dwustronnie na biurowej drukarce.
W Spinaczu znajduje się kilkadziesiąt pomysłów do wykorzystania z 20 różnych wrocławskich instytucji kultury. Swoimi inspiracjami podzieliły się osoby z BWA Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia Centrum Kultury Agora, Centrum Kultury Wrocław-Zachód, Centrum Kultury Zamek, Firleja, Galerii Miejskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (w tym z CBK FAMA), Muzeum Architektury, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Współczesnego Wrocław, Narodowego Forum Muzyki, ODT Światowid, Ośrodka Postaw Twórczych, Strefy Kultury Wrocław, Wrocławskiego Klubu Anima, Wrocławskiego Teatru Lalek i dwóch oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu: Pawilonu Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficznego.
Zadaniem Spinacza, oprócz oczywiście prezentacji najlepszych pomysłów, jest sieciowanie wrocławskich edukatorów i animatorów kultury, a także docenienie niewidocznej często z perspektywy uczestnika, pracy osób związanych z instytucjami kultury.
Pierwsza część Spinacza powstała w 2016 roku, przy okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zawarto w nim pomysły animatorów kultury, edukatorów z całego Dolnego Śląska.